Porady techniczne Andrzeja O. - kilka słów wyjaśnienia

Nie pamiętam już któremu z nas, Zbooyowi czy mnie, zaświtał pomysł o stworzeniu cyklu porad technicznych na stronie WWW. Niewątpliwie palma pierszeństwa należy się Zbooyowi, bo mnie do tej inicjatywy zachęcił i namówił. Zresztą to on jest pierwszym "recenzentem" i korektorem mojej pisaniny, a przede wszystkim autorem HTML-owego składu. Musicie przyznać, że jest w tym dobry.

Tak więc na Zbooyowej stronie powstał kącik porad techniczny, który - mam nadzieję - będzie uzupełniany i kontynuowany. Na razie jest w nim prawie o wszystkim co można w rowerze regulować, a więc: przerzutkach przednich i tylnych, suporcie, sterach, kołach (zaplatanie, centrowanie, piasty, wielotryby), hamulcach (canti i V). Niekiedy, by ubarwić suchy wywód, staram się przemycić garść uwag o charakterze bardziej osobistym. Odnajdziecie tutaj również echa naszych grupowych pogaduch. Niektóre pomysły pochodzą od innych i staram się to w tekście zaznaczać. Podaję również odsyłacze do interesujących, alternatywnych opisów na innych stronach WWW. Być może kogoś w tym wyliczaniu przeoczyłem lub zapomniałem, za co niniejszym przepraszam i obiecuję poprawę.

Andrzej Oziębło (9 KB) Nie, nie czuję się żadnym ekspertem ani uzurpatorem, nie "siedzę" też bardzo w rowerowych nowinkach, ale mam niemałe doświadczenie. Od lat nakręciłem się dziesiątki, a może i setki różnych rowerow (i samochodów :-)) - a najważniejsze - lubię to robić (tylko proszę bez zbędnych porównań z bożej łaski "mechanikiem" z powieści Jerome'a K. Jerome'a Trzej panowie na rowerach :-)). Pragnąc być jak najbardziej autentyczny, starałem się pisać z wyobraźni, bez pomocy książek. W sumie nie ma w tym tekście nic nadzwyczajnego, dlatego też doświadczeni wyjadacze nie mają tu czego szukać - oni i tak dobrze wiedzą :-). Myślę jednak, że może okazać się on przydatny dla początkujących lub wątpiących w swoje zdolności mechaniczne.

Poza nielicznymi wyjątkami wszystko, co opisałem, wielokrotnie sam przerabiałem w praktyce, ale zapewne nie ustrzegłem się błędów i niedopowiedzeń. Niektóre metody mogą być postrzegane jako mało ortodoksyjne; terminologia też pewnie pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli Wam się coś nie spodoba, albo przeciwnie - spodoba, proszę o uwagi i komentarze, bezpośrednio do Zbooya, do mnie lub na pl.rec.rowery. Uprzedzając z góry niektóre z nich przyznaję, że rysunki są marnej jakości, ale wziąłem to, co wpadło mi w ręce. Może kiedyś zastąpimy je czymś lepszym...

Okładka książki Milsona (16 KB) Nasuwa się pytanie: po co było to robić? Przecież istnieją książki, np. niezła praca Freda Milsona Rower: regulacja - naprawa - konserwacja (patrz obrazek)? To prawda, ale po pierwsze: nie jest ona dostępna w sieci, a przecież my wszyscy stajemy sie coraz bardziej sieciowo "uzależnieni", po drugie: książka - chcąc opisać wszystkie przypadki - zaniedbuje pewne szczegóły. Ja opisuję mniej, ale - wybaczcie nieskromność - dokładniej. Inny powód: bardzo ułatwi to odpowiedzi na często pojawiające się w rowerowej grupie dyskusyjnej "rozpaczliwe" pytania w stylu: "Kochani, powiedzcie, jak się reguluje...?" I jeszcze jedno. Ktoś może zapytać: "Po co oni się tak wysilają? Co z tego mają?" Otóż odpowiadam w swoim imieniu: nic nie mam, oczywiście prócz pewnej satysfakcji, że jest się czytanym i można komuś pomóc! Jeżdżenie na rowerze i grzebanie w nim jest moją pasją, a każda pasja ma to do siebie, że chce się nią zarażać innych.

Na koniec chciałbym skierować kilka słów zachęty do wszystkich entuzjastów roweru. W miarę możliwości sami naprawiajmy i regulujmy nasze maszyny i to nie dlatego, że warsztaty są złe lub niekompetentne! Z doświadczenia wiem, że końcowych regulacji dokonuje się w "naturze", wielokrotnie poprawiając delikatne ustawienia, kręcąc śrubkami aż do osiągnięcia "ideału". Nie da się tego zrobić pośpiesznie, albo będzie to zrobione po partacku. Któryż warsztat miałby czas na takie dopieszczania? A zresztą czy pozwolimy by naszego "oblubieńca" pieściły cudze ręce :-) ?

Andrzej Oziębło (1 KB)


Copyright © 1998 by Andrzej Oziębło (ypoziebl@cyf-kr.edu.pl)
Zdjęcie copyright © 1999 by Marcin Hyła (krakow@fz.most.org.pl)
Zhateemelował, skany wykonał i całość zamieścił Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)
    4.11.99 15:23