Rudolf Wacek: Do Anglji i Norwegji rowerem

Okładka książki (26 KB) Z prawdziwą wdzięcznością patrzę na mały, w czarną ceratę oprawny notes. To mój <<Pamiętnik podróży rowerem do Anglji i Skandynawji w r. 1914>>. Gdyby nie te cenne, dzień za dniem prowadzone zapiski, z całej tej wielkiej, 50-dniowej podróży, pozostałby chaos wrażeń i niejasnych w pamięci obrazów miast, ludzi i ziem, przez nas zwiedzonych. Lecz sam pamiętnik, to tylko chronologiczny spis wypadków, mniej lub więcej trafne odczucie wrażeń, wreszcie spis cyfr, przejechanych kilometrów, wydanych pieniędzy, wysłanych kartek, adresów i t. p. To jeszcze za mało. Tu w pomoc przychodzą albumy zdjęć fotograficznych własnych, czy też kupionych i kart widokowych, przewodniki i mapy. Wówczas czytany pamiętnik nabiera życia, a autorowi jego zdaje się, iż staruszek <<Puch>> na nowo unosi go w dalekie kraje i w chwilach wypoczynku pozwala marzyć o nowych podróżach...

Tak zaczyna się książka Rudolfa Wacka, wydana w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jej lektura przywołuje atmosferę tych czasów dawno minionych i sprawia, że co wrażliwszemu zakręci się w oku łezka nostalgii... Zapaleńcy niech nie oczekują jednak szczegółów sprzętowo-technicznych - wtedy ważna była tylko przemierzana okolica, a nie to, co podróżnik miał pod tyłkiem :-)

Logo Bird Service (1 KB) Kopię książki otrzymałem dzięki dobremu sercu Maćka Zimowskiego, szefa biura podróży Bird Service, organizującego m. in. kapitalne wycieczki rowerowe po Polsce i krajach ościennych. Zaglądnijcie na jego witrynkę, może znajdziecie coś dla siebie!


 I. Czechy   Moje pamiętniki. - Plan podróży. - Uczestnicy. - Wyjazd ze Lwowa. - Awantura w Krakowie. - Praga. - Brzegami Wełtawy. - Wesoły wieczór w Melniku. - Brzegami Łaby. - Przez czesko-saską Szwajcarję.
 II. Niemcy   Przez kraj niegdyś słowiański. - Niemiecka <<Florencja>>. - <<Sachsentag>>. - Z Drezna do Lipska i zabawa po drodze w Miśni. - <<Buchgra>> w Lipsku i wyścigi cyklistów. - Przez Turyngję i Hesję do miasta bankierów. - Na Renie z Moguncji do Kolonji. - Trewir.
 III. Francja   Wspaniałe położenie Luksemburga. - Na granicy francuskiej. - Na drodze do Paryża. - Nationale fete przed wojną a dziś. - Ponad Sekwaną do Havru. - Riviera normandzka. - Niespodziewany przypływ morza. - W Cherbourgu. - Chęć oszukania nas na okręcie.
 IV. Anglja   Z Cherbourga do Southamptonu. - Wśród parków i łąk do Londynu. - Ruch uliczny. - Rowton-House. - British Museum i Muzeum Hist. Naturalnej. - Tower. - Niespodziewane spotkanie się. - Hyde-park. - <<Underground>> - Windsor, Oxford i Stratford. - Odjazd Schneidra i Rzędowskiego. - Wojna. - Odjazd Oleksowa i Choiny. - Sam jeden do Irlandji.
 V. Irlandja i Szkocja   Moja niewiara we wojnę. - Brzegami <<zielonej wyspy>>. - Z Glasgowa do miasta Walter Scotta. - Nad brzegami rzeki Tyne. - Największy czas do powrotu.
 VI. Norwegja   Na pokładzie <<Venus>>. - Morska choroba. - Przez krainę fiordów pociągiem i rowerem. - Z Oslo do Trelleborgu. - Dziesięciodniowa podróż pociągiem. - Zpowrotem w kochanem mieście.


Copyright © 1999 by Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)
Okładkę zeskanował Maciek Zimowski (bird@alfa.nask.bialystok.pl)
    13.10.99 12:14