Sklepy i warsztaty rowerowe w Polsce - Krosno

Inne miejscowości | Kontrybutorzy

Krosno

Rojax
ul. Krakowska 11, Krosno, tel. (0-13) 43-241-75
warsztat: ul. Orzeszkowej 8, Krosno

JAS 10/00: Sklep o dobrej lokalizacji, przy jednej z bardziej ruchliwych ulic miasta. Na zewnątrz stojaki na kilkanaście rowerów. Urządzony estetycznie. W środku miłe zaskoczenie: opony Michelin, obręcze Mavic, gablotka z częściami Shimano (od TY-20 do XTR) oraz trochę osprzętu SRAM, a na ścianie obuwie Shimano SPD. Przeważająca część rowerów to rowery z dolnej grupy cenowej. Z bardziej znanych firm są: Authory, Gianty, Scotty, Wheelery, Treki, Meridy i Raveny. Dosyć duży wybór części zamiennych. Trzeba zaznaczyć, że sklep cały czas rozwija się. Bardzo miła obsługa; trzech panów lubiących jazdę na rowerze, którzy zawsze pomogą wybrać jakiś ciekawy i niedrogi element do naszego wehikułu. Często pomagali nam wyregulować "co nieco" przy naszych rowerach i doradzali nam w wielu sytuacjach. Jeżeli nie jest się zorientowanym np. w osprzęcie i ogólnie nie posiada się dużej wiedzy na temat rowerów i spraw technicznych, to nie trzeba się niczego obawiać. Panowie spokojnie nam wytłumaczą o co chodzi i pomogą podjąć decyzję. Jest to nasz ulubiony sklep. Szkoda tylko, że serwis jest ok. 800 m od sklepu (przy ulicy Orzeszkowej 8, w prywatnym domu. Serwis dobry, ale zdarza się czekać na zrobienie czegoś przy naszym rowerze dosyć długo). Od niedawna serwis znajduje się również na terenie sklepu (czynny od godz. 14).
PS 10/98: Warsztacik - pycha. Domek jednorodzinny, zagracona piwnica, w piwnicy pan w wieku +/- 50, w szortach i bluzie od mundurka harcerskiego z czasów, kiedy był jeszcze zastępowym. Zawalony robotą bardzo, ale z mojego błagalnego spojrzenia wyczytał, że upływają bezcenne minuty mojego urlopu, więc zgodził się "poza kolejnością". Prawdę mówiąc, mój stosunkowo skromny rower wyglądał tam jak arystokrata, bo klientela raczej typu "jubilat". Pomogłem panu trochę przy robocie i za jakąś godzinkę hamulce były wymienione.
Po robocie zaproponowałem panu, że mu zostawię stare cantilevery w prezencie, no bo po co mi one, a były przecież w zupełnie dobrym stanie. Pan wycenił swoją pracę na - o ile pamiętam - jakieś ca. 25 PLN, natomiast powiedział, że jeśli rzeczywiście chcę mu te hamulce zostawić, to on za robotę nie weźmie pieniędzy. Co mi szkodziło, zgodziłem się i na tym sie rozstaliśmy.
Dwa dni później koleżance nieco scentrowało się kółeczko na beskidzkich wybojach, więc - oczywiście - do pana do piwnicy. Pan wycentrował kółeczko co do mikrona, a zapytany o koszt usługi powiedział: "proszę pana, pan mi zostawił w prezencie bardzo dobre hamulce, więc byłbym nieuczciwy biorąc od pana pieniądze za to centrowanie".
Do dziś zastanawiam się, ile jeszcze napraw miałbym u niego w ramach tych zostawionych hamulców. Na szczęście (nieszczęście?) już do końca urlopu nie było potrzeby korzystać z warsztatu rowerowego. Epizod z panem z piwnicy wspominam do dziś bardzo miło. Aha, jeszcze ciekawostka - pan razem z bratem montują sobie w ogródku... samolot. Prawdziwy, taki co to wsiąść i polecieć (może nie bardzo szybko i wysoko, ale zawsze). Pewnie im się uda, bo to już ich drugi...

Hurtownia Dromader
ul. Kletówki, Krosno

JAS 10/00: Sklep na pierwszy rzut oka odstrasza: blaszana buda, gdzie upchane jest trochę sprzętu. Głównie maszyny na TY-20. Kiedyś widzieliśmy tam ciekawy rower górski na alu ramie. Podchodzimy do sprzedawcy:
- Jaka tu jest rama?
- Aluminiowa.
- Acha... A na jakim jest osprzęcie?
- Najlepszym.
- Acha... A jaka jest jego cena?
- ok. 2.000 zł
- Aha.
Później się okazało, że był on na Deore LX. No cóż - najlepszy. Jeżeli chodzi o części dostępne na półkach, to też pasuje on głównie do rowerów na TY-20, choć czasami można coś ciekawego dostać po cenie znacznie niższej niż w innych sklepach. Jeżeli chodzi o serwis, to formalnie jest. Ale... końcem zimy, wczesną wiosną (gdy można już spoko jeździć) kolega chciał coś tam przy swoim sprzęcie wyregulować, wycentrować koła, posprawdzać itd. to mechanika nie było, a sprzedawczyni powiedziała, że będzie, jak się sezon zacznie. Sklep mieści się trochę na uboczu. Znajduje się obok słynnego w Krośnie skrzyżowania - "zetki", za pawilonem z wyposażeniem gospodarstwa domowego.

Arkus
ul. Łukasiewicza 99, Krosno, tel. (0-13) 43-210-68

JAS 10/00: Sklep ten oferuje pełną gamę modeli Arkus. Od sztywnych modeli na kołach 20-calowych do 26-calowych "fulli" o trójramiennych obręczach (wszystkie na ramach Hi-Ten i TY-20, ich cena nie przekracza 1.000 zł). Po za tym trochę innych rowerów, opon z Dębicy, na półkach uboga oferta różnych producentów. Jedyną (!) kompetentną osobą za ladą jest pewna miła pani, która się orientuje, co gdzie można kupić w Krośnie. No cóż - po prostu jeździ na rowerze.


Copyright © 1998-2000 by Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)     23.10.00 22:08