Miniatury polskie

Rowerzysta

Na rowerze jeżdżę już ponad ćwierć wieku. Kiedyś, owszem, jeździłem, ale wielbiłem - samochody. Jako wokalista bitowy śpiewałem:

Volvo! - dowiezie migiem,
Volvo! - ma dziwny czar.

Logo 'Miniatur Polskich' (5 KB) Wieczorami chodziliśmy na Grójecką, gdzie raz na 15 minut pojawiał się samochód. Szybko znikał za zakrętem, ale zostawała woń spalin. Jak dym kadzideł, zapach ten ekscytował nas i wzniośle otumaniał. Braliśmy udział w mszy świętej Postępu.

Za miastem ciężarówki spychały mnie do rowu, kierowcy wychylali się z tryumfalnym rechotem wrzeszcząc: - Te, kolarz!!! Kółko ci się kręci!

W mieście przeszkadzałem. Kierowcy syczęli i klęli; ulice nie były dla mnie. Czułem, że jako żałosny relikt przeszłości jeżdżę tu w wyniku przeoczenia. Do głowy mi nie przyszło, iż do kierowców mógłbym mieć żal - oni reprezentowali Przyszłość!

Potem w prasie zaczęliśmy czytać o kryzysie środowiska. Okazało się, że białaczki, zawały, alergie, bronchity, wady rozwoju, astmę, nadciśnienie, zatrucie żywności, śmierć lasów, że to wszystko powodują spaliny. Że w wyniku wypadków drogowych ginie więcej ludzi niż w wyniku raka. Że w USA, np. w 1990 r., więcej zginęło ludzi na drogach niż na polach bitew wojen koreańskiej i wietnamskiej. Wtedy podniosłem głowę! Poczułem dumę! Spalin nie wydzielam. Na szosie nie zabijam. Ropy nie zużywam. Wreszcie w książce "Trendy, które określą naszą przyszłość", zauważyłem wykres: od 1970 r. produkcja rowerów wzrosła o 500 proc., a samochodów tylko o 50 proc. Zrozumiałem. Przyszłość należy do mnie! Nabrałem poczucia mocy. Dlatego właśnie kierowcom wymyślam od morderców, a ich wozy spycham do rowu.

- Ale przecież pan, panie kierowco, ich wozy spycha za pomocą tej oto półciężarówki marki Ford.

- Mam spychać je rowerem?!

[Z wyjaśnień, jakich policji udzielił pan Włodarski, który zakłócał ruch pojazdów na szosie E77 koło Raszyna.]


Felieton Jerzego Trammera z Magazynu Gazety Wyborczej (10 maja 1996, s. 4).


Copyright © 1996 by Gazeta Wyborcza
Znalazł i zamieścił Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)
    26.05.00 00:22