Rowerowy groch z kapustą

Wywiady | Fotografia, muzyka i sztuka | Inne


Wywiady

Ciekawostka kulinarno-kolarska z Kuchni, magazynu dla smakoszy.

Jestem rolnikiem. Mam 84 krowy. Tym, którzy mówią, że kolarstwo jest ciężkie, odpowiadam zawsze, że to znacznie lżejsze zajęcie, niż całe życie pracować w fabryce. Wywiad Gazety Wyborczej z dawnym mistrzem dwóch kółek, Bernardem Hinault.

Aleksander Kwaśniewski zapytał mnie wtedy, czy lubię jeździć na rowerze. Odpowiedziałem, że uwielbiam. Wydawało mi się, że prezydent bardzo się zaniepokoił, bo powiedział: "Niech pan tylko nie przyjeżdża do mnie na rowerze, bo już mam ministra, który to robi". Wzięta z Rzeczpospolitej rozmowa z Markiem Safjanem, byłym prorektorem Uniwersytetu Warszawskiego, prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Nie należy jeździć ruchliwymi ulicami. Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli już muszę przejechać bardzo ruchliwym odcinkiem, staram się jeździć po chodniku. Trzeba wtedy umiejętnie mijać pieszych. Za to, gdy ulica jest mało ruchliwa, można jechać pod prąd. Łamiąc przepisy... [...] Teraz karty rowerowe są już niepotrzebne, znieśliśmy je. Ale kiedyś, oczywiście, miałem. Tylko gdzieś mi się zawieruszyła. Jeździłem więc z legitymacją poselską. Uznałem, że legitymacja poselska jest mniej więcej równoważna karcie rowerowej... Ocenie Czytelników pozostawmy te poglądy posła Jana Lityńskiego, prezentowane w wywiadzie dla Magazynu Rzeczpospolitej.

Wywiad z Billem Nussem, twórcą serialu Pacific Blue, na temat rowerów używanych przy produkcji tego filmu.

Słyszałem, że obecnie jest Ksiądz w stanie pokonać za jednym razem odcinki 200-300-kilometrowe. Wsiada Ksiądz na rower i jedzie na kongres teologiczny na przykład do Niemiec. Czy Ksiądz po przejechaniu 200 kilometrów nadaje się jeszcze do czegokolwiek? - Wywiad z księdzem, profesorem teologii, znaleziony w dominikańskim miesięczniku W drodze.

Fotografia, muzyka i sztuka

Coś dla ludzi powyżej osiemnastki: ile razy rower pojawił się na rozkładówce Playboya? (Uwaga! Gołe baby na horyzoncie! Dzieci pod pokład!) Dziewczyny miesiąca uwieczniano przy rowerach także i poza wspomnianymi rozkładówkami...

W podobnej stylistyce utrzymana jest reklama firmy Northwave z "boskim" Mario - za przeproszeniem, i nomen omen - Cipollinim.

Podczas wędrówek po Polsce uzbierało mi się parę zdjęć z przykładami różnych oznaczeń szlaków rowerowych. Może chcecie dorzucić jakieś własne fotki?

Muzyka rowerowa - utwory muzyczne związane z bajkowaniem: empetrójki, teksty, zdjęcia i parę rozkosznych ciekawostek. Już dziesięć kawałków!

Rage Against The Machine to taka sobie wesoła grupka kolesi, grających... no, bardzo głośno. Jeśli zobaczycie gościa w dreadach, w koszulce z Che Guevarą, a reszta kapeli będzie udekorowana w czerwone gwiazdy, to duża szansa, że to RATM... Ale co to ma wspólnego z rowerami?!

Rowery w sztuce - na pierwszy ogień idzie twórczość Salvadora Dalí, hiperrealisty Paula Sarkissiana, kubofuturystki Natalii Gonczarowej, kubisty Lyonela Feiningera i realisty Andrew Wyetha.

Najsłynniejszy z ready-mades Marcela Duchampa składa się m. in. z koła rowerowego.

Zastanówmy się, czy to nie my - rowerzyści - jesteśmy jedynym spełnionym postulatem futurystów. Jako jedyni władamy naszymi maszynami bez reszty: "Otoczyły nas piękne maszyny, pochyliły się miłośnie nad nami, a my, dzicy i instynktowni odkrywcy wszelkiej tajemnicy, daliśmy się uwieść ich cudownym, szalonym korowodom. Zakochani w nich, przepełnieni pożądaniem, wzięliśmy je po męsku w posiadanie." - o manifestach włoskich futurystów pięknie pisze literat - jamala...

Wiele godzin mogłem wpatrywać się w popękane, śnieżnobiałe lodowce i kry, błękitne ślady pneumatyków w śniegu i pojazdy na pierwszym planie. I nigdy nie zapomnę ślicznej cyklistki w pumpach... i napisu "Pole du Nord" na ciemnym błękicie nieba nad nią... - secesyjne plakaty rowerowe, naturalnie opatrzone wstępem lekko zbzikowanego dekoratora wnętrz ;-).

Rower w ósemkę czyli przedziwne aspekty rowerowania, uwiecznione na zdjęciach w książce Die Acht im Rad.

Rowery i rowerzyści bywają czasem uwieczniani na pomnikach - np. we Wrocławiu, Poznaniu, Fromborku...

Inne

Słowniki terminów rowerowych: dość obszerny angielsko-polski oraz uboższy wielojęzyczny.

Co rowery mają wspólnego z jazzem? Dowiecie się z fragmentu audycji Radia Jazz z 5 października 1999 r. - do wyboru są dwa różne jakościowo pliki MP3: 400 KB i 800 KB.

W nocy z 1 na 2 marca Program III Polskiego Radia wyemitował poświęconą kolarstwu audycję z cyklu Nocna Trójka pod księżycem. Posłuchajcie ponadgodzinnego wyboru jej fragmentów (MP3, 11,2 MB) - w dyskusji uczestniczyli i wspomnienia snuli m. in. Ryszard Szurkowski, Czesław Lang i Zenon Jaskuła.

Reportaże Krzysztofa Jakubowskiego: z Mistrzostw Polski w MTB 1999 i I Kieleckiego Maratonu MTB.

Dwa krótkie urywki filmowe i relacja z klasycznego wyścigu Tour de Flanders 2000.

Tour de France 2000 - filmiki z najciekawszych momentów wyścigu.

Kto zjadł 10 rowerów? Patrz w rowerowych wyjątkach z Księgi Rekordów Guinnessa.

53-letni Włoch wpadł na pomysł, by pojeździć na rowerze górskim... pod wodą! Notka i zdjęcie z Dziennika Zachodniego.

Policja na rowerach - o stróżach prawa przemieszczających się na bicyklach.

Ostatnio kolorytu dopełnili mundurowi rowerzyści. Poniekąd z przymusu. Okazało się bowiem, że mińskie Zakłady Rowerowe nie miały pieniędzy, żeby opłacić podatek od bezpieczeństwa na drogach. W zamian kierownictwo zakładów zaproponowało stołecznemu magistratowi barter - 10 rowerów Busieł (Bocian). Ogórkowo-sezonowa korespondencja Gazety Wyborczej.

Jeżdżą dwie pary policjantów: pierwsza na rowerach marki Speeder, druga na Kellerach. Gdzie? W Gdańsku, oczywiście :-).

Najwytrwalsi z nich jeżdżą dwa, trzy lata. Dzień w dzień, po kilkadziesiąt kilometrów. Z rowerów zgania ich reumatyzm i coraz częstsze kontuzje... O warszawskich kurierach rowerowych traktuje artykuł z Gazety Stołecznej.

Wypadamy na zakorkowaną ulicę i pędzimy między pasami wzdłuż samochodów poruszających się w żółwim tempie. Artur łamie wszelkie przepisy, ja robię dokładnie to samo. Przeskakujemy przez pasy zieleni, jedziemy pod prąd jednokierunkową ulicą, a gdy po jezdni nie da się jechać dalej - wskakujemy na chodnik. W kilka minut jesteśmy już w firmie, z której zabieramy przesyłkę... Znów reportaż o kurierach rowerowych w Warszawie, tym razem z ogólnopolskiego wydania Gazety Wyborczej.

84-letni Jan Piotrowski z Gostynina już jako emeryt zwiedził całą Polskę na rowerze. Przejechał na nim 50 tys. kilometrów... Więcej o tym panu w artykule z Tygodnika Podhalańskiego.

- Staruszka... Przejechała ponad sto szesnaście tysięcy kilometrów. Specjalnie dla niej wybetonowałem podłogę piwnicy, żeby jej ciepło było i wygodnie. Mówię "ona", bo to Gazela, taśmowiec kupiony jeszcze za Gierka. Jedenaście i pół tysiąca za nią zapłaciłem... Innemu dzielnemu emerytowi poświęcono reportaż w Programie III Polskiego Radia i Dzienniku Bałtyckim.

Ponad 70-letni pan Ewald Bereska z Tychów jest szczególnym pasjonatem rowerowania... Artykuły prasowe i reportaż filmowy z programu Wizjer TVN z 23 grudnia 1999 r.

Marian Balicki, lublinianin, z wykształcenia technik kolejowy (kilkanaście lat za sterami parowozu) dzięki pracy na zmiany - jest obecnie ochroniarzem w banku - ma sporo czasu. Od jedenastu lat uprawia turystykę rowerową... Krótki artykulik z Kuriera Lubelskiego o kolejnym pasjonacie rowerowania.

Artykuły z Magazynu Gazety Wyborczej: Czysta wolność, czyste szaleństwo (o snowdownhillu w Krynicy) i Ślad koronki na goleni (o festiwalu w Myślenicach).

Politycy na rowerach - pedałujący Bill Clinton, Gerhard Schröder i inni...

Zapalonymi rowerzystami są nie tylko politycy - przekonaj się na stroniczkach o sławnych ludziach i znanych aktorach (polskich i zagranicznych) na bicyklach. Kilkaset metrów przejechał nawet prymas Polski Józef Glemp.

Britney na rowerku, czyli zdjątko młodocianej gwiazdki popu.

Jako ciekawostka mój własny tekst O komputerach i o rowerach, zamieszczony w Nartach &... 3/95.

Fotoreportaż Alfera z warszawskiej wizyty "ojca MTB" - Gary'ego Fishera.

Kilkanaście znaczków pocztowych o tematyce rowerowej - m. in. z kongijskim listonoszem, wiozącym na bagażniku worek poczty :-). Tak przy okazji: znaczki nakleja się na kartki pocztowe...

Filumenistyka, czyli po naszemu zbieractwo etykietek z pudełek po zapałkach - tu także można odkryć rowerowe akcenty...

Rower długi na... 38 metrów?! - kolejny absurd wykoncypowany przez Alfera.

Fotoreportaż z VII Międzynarodowych Targów Rowerowych Katowice '99 - ze zdjęciami Andrzeja Pietrzyka i tekstem Zbooya.

Fotoreportaż z VIII Międzynarodowych Targów Rowerowych Katowice 2000 - znowu ze zdjęciami AndPiego i tekstem Zbooya.

Wyniki ankiety, przeprowadzonej w styczniu 1999 na grupie newsowej pl.rec.rowery.

 Wyniki mini-ankiety pl.rec.rowery ze stycznia 2000.

Jak się ma górski rower - rama, kilka zębatek, łańcuch, przerzutki, hamulce, korba i pedały, wspinaczkowe buty - prosta kombinacja skór i gumy, narty - dwa wygięte kawałki tworzywa połączonego z metalem, jak to się ma do rytu, inicjacji, do bycia w prawdzie? - Artykuł Wiesława Szpilki z periodyku Konteksty. Etnologia, kultura, sztuka.

Reklamy z rowerami, ale nie rowerów. Bicykle pasują do ubrań, słodyczy, piwa... Czasem można je znaleźć także na opakowaniach i etykietach innych produktów oraz obejrzeć w telewizji. Bardzo twórczo wykorzystuje motyw roweru reklama napoju Fit For Fun.

Historia pewnej "reklamy z rowerem", która nie wytrzymała próby czasu...

Najfajniejsze i najzabawniejsze reklamy rowerów, osprzętu, części, akcesoriów etc.

Wszelkiego sortu mundurowi na rowerach - rysunki i zdjęcia z polskich gazet.

Spotkanie czterech rowerzystów - rysunkowa zagadka ze znajomości strony rowerowej u Zbooya.

Konie a rowery - zdjęcia ilustrujące związek jednych z drugimi.

Ten rower zrobiono ze srebra, siodło i gripy ma z bursztynu, i można go było znaleźć w Galerii polskiego Playboya (numer 3/99).

Piotr Zabłudowski zgromadził kilka oryginalnych "rowerowych" pamiątek z podróży...

"Project Wheeling" - "rowerowe" konstrukcje z mediolańskiego Salonu Meblowego w 1988 roku.

Holenderski design rowerowy (stary i nowy) - projektanci z tego "bajkowego" kraju potrafią wymyślać zarówno pojazdy praktyczne, jak i miłe dla oka...

Grzegorz ląduje wprost na przejeżdżającej rowerem dziewczynie, którą napastował w pociągu, czyli rowery w polskich filmach fabularnych.

"Rowerowe" urywki z filmu Juliusza Machulskiego Kiler-ów 2-óch, czyli na czym jeździł kurier Kiler...

Kiedyś wygrzebałem w garażu rowerek Balbinka, ale za chorobę nie mogłem sobie przypomnieć, żebym na nim jeździł. Za to dobrze pamiętam starego poczciwego reksia... - wspomnienia bywalców pl.rec.rowery o "moim pierwszym razie".

Opowieści o nocnej jeździe, oczywiście z pl.rec.rowery.

Za bardzo przywiązuję się do ludzi, zwierząt i rzeczy. Mój stosunek do posiadanego roweru już dawno przekroczył zasady zdrowego rozsądku - więcej w tym uczucia niż chłodnej kalkulacji... Historia prawdziwa Andrzeja Oziębło, zatytułowana Skocina.

Nie znasz dnia ani godziny, czyli dwa słowa o jeździe bez kasku - historia z morałem, autorstwa Tomka "Holmesa" Gadowskiego.

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o tym, jak jadąc do kiosku można Piekło zobaczyć, strachu się najeść i guza sobie nabić. A także znowu o jeździe bez kasku... Bikowska Komedia Holmesa.

Filozoficzne opowiadanko Holmesa pt. Całe to kręcenie.

Pewnego pięknego dnia poszedłem mianowicie do sklepu rowerowego z calutką premią, jaką dostałem za ukończenie projektu, i wybrałem to wspaniałe cudo, na którym spędzam każdą wolną chwilę (tzn. dojazd i przyjazd do i z pracy)... "Pokręcia" Struskiego opowiadanko Pamiętnik wariata.

Reportaż z Wyborczej sprzed dwóch lat o wypłacanych w naturze pensjach pracowników ś.p. bydgoskiego Rometu.

Od 1994 roku Barone ustanowił pięć rekordów świata w jednej z najtrudniejszych konkurencji kolarskich. Niesamowita szybkość 217 km/h przyprawiła wszystkich o zawrót głowy. Możesz obejrzeć cały film - złapany w Quest TV - albo przynajmniej zobaczyć co efektowniejsze urywki z niego...

Rozpędzając się za specjalnie przygotowanym samochodem sportowym, John Howard osiągnął na rowerze prędkość 244 km/h... Krótki filmik z Discovery Channel.

Nie każdy rowerowy wyskok kończy się szczęśliwie... Krótkie filmiki o tych, którym się nie udało.

1 lipca 2000 roku, podczas zawodów z cyklu Grand Prix MTB, reporterzy TVP przeprowadzili wywiady z Mają Włoszczowską i trenerem kadry Andrzejem Piątkiem.

W jedną z najdroższych i najszybszych gier zespołowych - polo - można grać także na rowerach!

Jeśli nie wiesz, jaki prezent kupić swoim dzieciom, mamy dwie propozycje: dla chłopca i dla dziewczynki!

Rowerowe opowiastki zza Wielkiej Wody, czyli Opowieści amerykańskie Haliny, nowojorczanki z Bielska rodem!

Jest rok 1998. Rząd USA jest marionetką w rękach konsorcjum, składającego się z 20 wielkich korporacji. Władze stanowe i lokalne zostały przejęte przez kompanie budowlane... Rowery są niemalże zdelegalizowane... Dwa pierwsze odcinki cyklu opowiadań Boba Fishella w tłumaczeniu Marcina Dąbrowskiego.

Gorczański Park Narodowy był dotąd stawiany za przykład wzorowego podejścia do rowerzystów. Niestety, sytuacja może się diametralnie zmienić - więcej szczegółów w artykule z Dziennika Polskiego (25 lutego 2000 r.).

Po południu 28 kwietnia parę milionów telewidzów zobaczyło na swych ekranach nazwę grupy pl.rec.rowery... Fragment Roweru Błażeja.

Narzędziem, które szanujący się rowerzysta zawsze powinien mieć przy sobie jest otwieracz do butelek. Specjalnie dla Was prezentujemy przegląd dostępnych modeli :-).

Rafał Kochaniak nadesłał swój program Dziennik Rowerowy, w którym możesz odnotowywać szczegółowo swoje jazdy na rowerze, podając pokonany dystans, czas, prędkość maksymalną, a także opis trasy, pogody, noszonego ubrania.

Prawie każdy umie jeździć na rowerze, ale zapewne bardzo niewielu potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie jak naprawdę to robią. Nic w tym zresztą dziwnego, jako że zagadnienie jest bardzo złożone i w zasadzie nie zostało dotąd rozwiązane w sposób ścisły i kompletny. W naszych rozważaniach nie będziemy oczywiście wnikać w szczegóły rachunkowe skomplikowanych równań ruchu. Ograniczymy się do rachunków i wzorów zupełnie elementarnych. Chcielibyśmy z ich pomocą, a także odwołując się do niektórych zasad mechaniki, przedstawić kilka wybranych aspektów jazdy na rowerze, które wydają się być istotne i chyba ciekawe... Rozdział z Fizyki sportu Krzysztofa Ernsta.

Na fanatycznych kibiców powinni uważać również kolarze, co pokazuje znaleziony gdzieś w sieci krótki filmik (MPEG 1,8 MB).

Na fotografii, którą podarował pewnego razu swojej dziewczynie Che napisał: "Pozdrowienia od Króla Pedałów"... Przetłumaczony przez minusa fragment książki o Ernesto G.

W podkrakowskiej Puszczy Niepołomickiej ma powstać ścieżka rowerowa. O ile sam pomysł jej wybudowania można uznać za bardzo dobry, to jej przebieg rodzi trochę wątpliwości. Fragmenty z Dziennika Polskiego z krótkim komentarzem Zbooya.

Po latach zmagań z przeciwnościami komunikacyjnymi naszego miasta postanowiłem postąpić zgodnie z zaleceniami sympatycznej skądinąd anarchoekologicznej organizacji Rower Power. Kupiłem sobie bicykl. Historyjka dziennikarza krakowskiej Gazety Wyborczej, Stanisława Mancewicza, o kupnie używanego roweru i wizycie w sklepie "bikerskim".

Zebrane do kupy efekty grupowej zabawy w pisanie moskalików - krótkich, wierszowanych utworów rowerowych.


Copyright © 1998-2001 by Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)     2.06.2001 23:08