Reklamy z rowerami

Reklama bardzo często mówi do nas językiem symboli: takim uniwersalnym symbolem wydaje się być bardziej lub mniej rozebrana kobieta, obecna od reklam kosmetyków po wiertarki udarowe. Często motywem przewodnim jest przyroda, o dziwo nawet wtedy, gdy produkt w oczywisty sposób szkodzi środowisku: wystarczy spojrzeć na reklamy samochodów luksusowych marek pokonujące odludne, dzikie krajobrazy albo na "naturalne" zapachy lasu w naszej toalecie, dostępne dzięki nafaszerowanym chlorem płynom czyszczącym.

Również rowery nie mogły ujść uwadze specom od reklamy jako wieloznaczne i nośne symbole. Najczęściej kojarzone bywają z wolnością i luźnym sposobem bycia, zdrowiem i tężyzną fizyczną (także na starość), ludzką odrębnością i wyjątkowością, chociaż czasami też wywołują skojarzenia pejoratywne (patrz przykład poniżej - studzienki kanalizacyjne). Często są także wykorzystywane jako nagrody w różnej maści konkursach i promocjach (nawiasem mówiąc, najczęściej jest to najgorszy chłam rodem z supersamu).

Poniżej prezentuję kilka reklam, telewizyjnych i prasowych, z udziałem rowerów. Mam nadzieję, że kolekcja ta będzie rosła, również dzięki Wam!

Reklamy drukowane

Reklama piwa Żywiec (27 KB) Rower
to młodość
i pełnia życia!

Świetnie pasuje
do piwa
bezalkoholowego ;-)
i ubranek z Gore-Texu...

...a emerytów odmładza!

Reklama ubranek z Gore-Texu (26 KB)
Reklama Geriavitu (16 KB)

Konkurs Nimm2 (22 KB)

Rower
można wygrać
jedząc słodycze...

...i myjąc
po nich
zęby!

Konkurs Algidy (11 KB)
Konkurs Aquafresh (21 KB)
A jak nie wygrasz Corolli -
pomyśl o Xsarze!
Do niej rower się zmieści
i to razem z misiem!
Reklama Citroena Xsary Break (28 KB)

Nokia szuka pracowników (25 KB)
Lepiej okaż swój talent, bo w przeciwnym razie... zresztą, popatrz tylko, co cię czeka!
Studzienki kanalizacyjne z PVC (21 KB)

Reklamy telewizyjne

Do każdej reklamy, do której jest dołączony film, dodany jest krótki opis (by tych już obejrzanych nie ściągać na darmo).

Pani na rowerku (20 KB) Pani na rowerku i zachód słońca, czyli kicz do kwadratu (18 KB) Podczas ściągania mejla oglądałem sobie kątem oka Wieczór z wampirem, a tu w przerwie na reklamy jakaś pani zaczęła szaleć na rowerku... Gorączkowe klikanie mychą pozwoliło mi złapać dwie klatki z 15 bodaj sekund poświęconych na zaprezentowanie... czego?? no właśnie, nie jestem pewien, ale chyba dezodorantu :-)

MPEG 1, 160x120 - 0:39 - 666 KB

 • Towar reklamowany: FIAT
 • Język: angielski
 • Opis: Rowerzysta (z walkmanem! zgroza!) jedzie ruchliwą ulicą, co chwilę zatrzymując się na światłach. Najprawdopodobniej ma SPD, bo nie podpiera się nogą o ziemię, tylko ręką o maskę samochodu (cały czas tego samego), bębniąc o nią palcami w takt muzyki. Kierowca najwyraźniej tego nie lubi...
  Hasło reklamowe głosi: "Ci którzy nimi jeżdzą, kochają je"
Klatka z reklamy FIATa (8 KB)

Klatka z reklamy Frugo (13 KB)

AVI (DivX), 384x288 - 0:29 - 2.5 MB

AVI (Indeo 1), 192x144 - 0:29 - 1.1 MB

 • Towar reklamowany: lody Frugo
 • Język: polski
 • Opis: Rowerzysta odjeżdża spod budki z lodami i zjeżdża drogą w dół, jedząc loda. Gdy kończy, zatrzymuje się, spogląda żałośnie na patyczek, po czym odwraca rower i zasuwa pod górę. Później historia się powtarza.

AVI, 320x240 - 0:30 - 5.7 MB

 • Towar reklamowany: baton Mars
 • Język: angielski
 • Opis: Młody rowerzysta pędzi pustą (pozornie) drogą, zajadając baton Mars. Wjeżdża do tunelu lewym pasem ruchu i znika nam z oczu; po chwili z przerażającym wyciem wyjeżdża stamtąd olbrzymia ciężarówka. Jego los jest jasny. Zjawia się anioł; pechowy cyklista prosi: "Ale pozwól mi jeszcze dokończyć Marsa!". Zgoda. Wszystko rozgrywa się od nowa, lecz tym razem rowerzysta skręca na pobocze przed wjazdem do tunelu i krążownik szos mija go. Jednak co ma wisieć, nie utonie...
Klatka z reklamy FIATa (17 KB)

Klatka z reklamy Punica (14 KB)

AVI (DivX), 384x288 - 0:25 - 5.4 MB

 • Towar reklamowany: napój "Punica"
 • Język: niemiecki
 • Opis: Trzy egzemplarze młodzieży szkolnej odświeżają się napojem "Punica" po przejażdżce rowerowej. Mało co tu widać rowery, ale zawsze...

AVI (DivX), 384x288 - 0:27 - 3.1 MB

 • Towar reklamowany: telefon komórkowy Siemens
 • Język: niemiecki
 • Opis: długowłosy wycinak szaleje po mieście na rowerze zjazdowym - tu mało drzwi od auta nie urwie, tam walczy z ciężarówką, gdzie indziej zjeżdża po schodach prosto na Bogu ducha winne zakonnice - ot, codzienna droga do pracy. Gdy już siedzi w biurze, widzi gościa, któremu rano zajechał drogę (niedzielny typ rowerzysty); na początku nie wie, skąd go zna, ale po chwili kojarzy - znów cała poranna droga przelatuje mu przed oczyma.
Klatka z reklamy Siemensa (14 KB)

Wymyślił, znalazł i zeskanował Alfer (alfer@mp.pl) 1999
Ułożył, opisał i rozwinął Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl) i dome (dome@pepperoni.fm.pl)
    10.06.2001 18:22