Nie pozwól, by ukradli twój rower!

Fakty | Ważne pytania | U-locki kontra linki | Co robić | Czego nie robić

Fakty

  1. Kradzieże rowerów były jedynymi, których liczba nie zmalała w 1996 r. (niektóre dane i informacje mogą być typowe jedynie dla USA - przyp. tłum.)
  2. Najwięcej rowerów kradzionych jest z domu (ogródka, garażu, pokoju).
  3. Wiele rowerów jest kradzionych bez trudu, gdyż w ogóle nie są zapięte. Następnym najczęstszym celem są rowery zapięte w nieodpowiedni sposób (np. cienką linką albo łańcuchem, które mogą być łatwo przecięte lub otwarte).
  4. Odpowiednie użycie zapięcia to duża różnica - użyj go właściwie.
  5. Oznaczenie roweru daje większą szansę odnalezienia go i odzyskania.

Ważne pytania

Wartość: Ile twój rower dla ciebie znaczy?

Miejsce: Gdzie przechowujesz rower, kiedy nie jeździsz? W domu? W samochodzie? W szkole? W małym miasteczku? W dużym mieście?

Przestępczość: Co wiesz o stopniu kradzieży rowerów w miejscu, gdzie mieszkasz, jeździsz i przechowujesz swój rower?

Bezpieczeństwo: Ile czasu, pieniędzy i wysiłku masz zamiar zainwestować w chronienie swojego roweru? Spytaj sąsiadów, czy mieli kłopoty z kradzieżami rowerów, albo znają kogoś, kto je miał. Spytaj w lokalnej komendzie policji lub w biurze ochrony uczelni o kradzieże rowerów w okolicy. Domagaj się porady, jak najlepiej chronić swój rower. Spytaj w lokalnym sklepie rowerowym o kradzieże w tym rejonie. Poradź się w kwestii najlepszego w twojej sytuacji zapięcia oraz jego właściwego użycia.

U-locki kontra linki

Jaki jest właściwy wybór? Choć często używane, lekkie linki lub łańcuchy w większości miejsc nie zapewniają należytego bezpieczeństwa. W okolicach znanych z kradzieży rowerów najlepszym rozwiązaniem jest mocny, pewny U-lock.

I pamiętaj, dwa zapięcia są lepsze niż jedno! Przy zabezpieczaniu roweru używaj linki i U-locka, albo nawet dwóch U-locków. Im więcej czasu i kłopotu zabierze to złodziejowi, tym mniej prawdopodobne, że twój rower stanie się częścią statystyką kradzieży.

Zażądaj demonstracji działania i prawidłowego użycia zapięcia.

Wygląd. Upewnij się że wygląd i kształt zapięcia zapewniają bezpieczeństwo. Niektóre mogą świetnie wyglądać, ale czy zabezpieczą twój rower?

Masywna stal jest najsilniejsza. Najlepsza stal to hartowana przeciw cięciu, ale utrzymująca swoją giętkość, jak w serii U-locków Kryptonite Evolution.

Usługi. Zapytaj o jakość zapięcia. Czy ma dobrą opinię? Gwarancję? Dożywotnią rejestrację klucza i możliwość dorobienia go w razie zgubienia lub złamania?

Rozmiary. Nie kupuj większego zapięcia niż potrzebujesz. Dodatkowa przestrzeń miedzy zapięciem a rowerem da większe szanse złodziejowi. Prawidłowe zapięcie utrudni złodziejowi użycie narzędzi i próbę złamania za- pięcia.

Co robić

Czego nie robić

Amerykańskie Centrum Rejestracji Rowerów (The American Center for Bicycle Registration)


Tłumaczenie: Alfer 1998. Zobacz też wersję oryginalną.
Zamieścił Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)     27.09.99 13:16