Ile jeść na rowerze? - kalkulator energetyczny

Czasem zastanawiamy się, ile kalorii spalamy jeżdżąc na rowerze... Na bardzo skądinąd ciekawych stronach Richarda Rafotha Cycling Performance Tips można znaleźć odpowiedni wzór na obliczenie zużycia energii. U mnie natomiast przeczytacie wzięty stamtąd tekst o energetycznym aspekcie jazdy na rowerze.

Poniżej natomiast coś co owo liczenie ułatwi: javascriptowy kalkulator! Zamiast się mozolić ręcznie, wystarczy wpisać średnią prędkość, przebyty dystans oraz sumaryczne przewyższenie i wcisnąć guzik.

To były wiadomości dobre, teraz gorsze... Po pierwsze: założenia stosowalności wzoru są dość ściśle określone - masa rowerzysty 75 kg, rower szosowy o masie 10 kg, brak wiatru. To ostatnie ograniczenie można obejść, dodając (lub odejmując) od prędkości względem ziemi prędkość wiatru. Po drugie: wynik jest i tak bardzo przybliżony, ale to chyba powinno być od samego początku oczywiste... Mimo to można sobie dzięki niemu wyrobić orientacyjny pogląd o potrzebnej nam podczas przejażdżki ilości kalorii.


Średnia prędkość   km/h
Dystans   km
Przewyższenie   m

Energia na pokonanie dystansu   kcal
Energia na pokonanie przewyższenia   kcal
Energia normalnie zużywana przez organizm   kcal
Ile zatem trzeba zjeść?   kcal
czyli tiktaków to będzie...   szt.

Copyright © 1998 by Szymon "Zbooy" Madej (ysmadej@cyf-kr.edu.pl)     27.09.99 13:53