Holenderski design rowerowy (stary i nowy)

Rower z 1926 roku pochodzący z ogromnej kolekcji Velorama National Bicycle Museum w Nijmegen, Holandia. Kobieta ubrana jest w tradycyjny strój z Volendam.

Pani w stroju tradycyjnym z rowerem (21 KB)

Max dream bike (11 KB)

Projekty studyjne, unikaty, często pojawiają się jako uboczny produkt działalności projektantów form przemysłowych, zwłaszcza tych pracujących niezależnie od wielkich koncernów. Są raczej wyrazem estetycznych poglądów twórców, niż próbą praktycznego zmierzenia się z funkcją obiektu. Jako wyraz własnych przemyśleń i indywidualności projektantów, są dziełami autorskimi i stoją raczej po stronie sztuki, niż designu, stając się często wyzwaniem dla nowych technologii i wyznacznikiem nowych prądów w projektowaniu. Z racji świadomego pomniejszenia znaczenia funkcjonalności przedmiotu, mogą wznosić się ku niedościgłemu ideałowi. Pięknym przykładem takiego autorskiego myślenia w designie jest widoczny powyżej projekt Aarta Roelandta "Max dream bike" z 1987 roku, wykonany dla Boymans-van Beuningen Museum w Rotterdamie. Szkoda, że nie pojedzie... ale czyż nie jest niezwykły?

Zdjęcia pochodzą z promocyjnych materiałów holenderskiego Ministerstwa Kultury: Dutch Arts, serial publication of the International Information Department of the Dutch Ministry For Cultural Affairs, 07/1989. Autorem zdjęcia "Maxa" jest Paul Huf.


Tekst copyright © 1999 by Qba "jamala" Larysz (jamala@krakow.home.pl)     30.09.99 10:07