Che Guevara - Król Pedałów

Che Guevara na rowerze (16 KB) [Che Guevara] grał w rugby, w tę grę odważnych i silnych, zajmował się jeździectwem, grywał w golfa i nawet latał na szybowcach, ale najważniejszym sportem w latach jego młodości była bez wątpienia cyklistyka. Na fotografii, którą podarował pewnego razu swojej dziewczynie Chinchinie (Maria del Carmen Pereira) napisał: "Pozdrowienia od Króla Pedałów".
     - Jeśli się nie mylę, Don Ernesto, z rowerem związana jest pierwsza prasowa wzmianka o waszym synu?
     Szperam w swoich zapiskach i znajduję kartkę z ogłoszeniem w gazecie "El Grafiko" z 5 maja 1950 roku, z której czytam ojcu Che: 23 lutego 1950 roku. Senores przedstawiciele fabryki rowerów "Mikron". Przesyłam Wam na przegląd rower "Mikron". Odbyłem na nim podróż po dwunastu prowincjach Argentyny, cztery tysiące kilometrów. Rower podczas całej podróży sprawował się wyśmienicie i nie miał ani jednej awarii. Mam nadzieję, że otrzymam go w takim właśnie stanie." Podpisano: "Ernesto Guevara Serna".
     - Tę podróż Tete odbył, kiedy był już studentem. Firma "Mikron" użyczyła mu rower swojej marki w celach reklamowych, a także poniosła w części koszty związane z podróżą.
     Nie można było nazwać Che domatorem...

I. Ławrienckij: Ernesto Che Guevara, Moskwa: Mołodaja Gwardia, 1972, s. 20. Tłum. minus. :)


Wyszperał i podesłał minus (minus@free.art.pl) 2000     3.10.00 15:12